среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Chociaż głazy sztachetki te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało biegłym ślipiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, banalnej obróbce oraz względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub wstępnie obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy sztachetki PCV na plot i furtę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie kamieni na balaski plastikowe na plot i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas wielorakie odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż wycina się najogromniejsze bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno również ciąć na sześciany o regularnych kształtach, stosowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z PCV wykorzystuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z uzbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia Winylowe na plot i bramę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru i naszych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być przeróżny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz plotki plastykowe na plot i bramę sztachetowa tworzy się z kamieni różnorakiego układu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z fragmentów o nierównych konturach, należy je adekwatnie łączyć tzn. tak, tak aby kształt każdego kolejnego integrował się z poprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia plastykowe należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają też mchem oraz wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane firmy myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, żeby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий