понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie czyli po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty zwykle spełniają role ogrodzenia, choć częstokroć służą również za dekoracje. Najczęściej takie ogrodzenie z plastyku buduje się w słonecznych położeniach, w których ekspresowo wzrastają i silnie się zagęszczają. Wiele uroku maja również takie żywe ogrodzenia, które prowadza poprzez osłonięte katy parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina witek względnie kwiatami kreują przyciągające wzrok obrazy, zaś rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje iż nawet mały spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki które dominują w skwerze, oraz nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju same rosną, częstokroć również bujnie kwitną, ale wymagają także dużo miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie z plastiku zdołają być nadzwyczaj wysmukłe, jednakże należny je cyklicznie skracać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie ogrodzenie tworzy się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie kiełkuje,
•regularnie podcinany schludnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek tworzy niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią bajecznie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony ogrodu, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie z PCV stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Jeśli chcemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niesłychanie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий