среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Chociaż głazy sztachetki te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało biegłym ślipiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, banalnej obróbce oraz względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub wstępnie obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy sztachetki PCV na plot i furtę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie kamieni na balaski plastikowe na plot i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas wielorakie odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż wycina się najogromniejsze bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno również ciąć na sześciany o regularnych kształtach, stosowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z PCV wykorzystuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z uzbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia Winylowe na plot i bramę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru i naszych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być przeróżny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz plotki plastykowe na plot i bramę sztachetowa tworzy się z kamieni różnorakiego układu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z fragmentów o nierównych konturach, należy je adekwatnie łączyć tzn. tak, tak aby kształt każdego kolejnego integrował się z poprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia plastykowe należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają też mchem oraz wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane firmy myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, żeby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie czyli po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty zwykle spełniają role ogrodzenia, choć częstokroć służą również za dekoracje. Najczęściej takie ogrodzenie z plastyku buduje się w słonecznych położeniach, w których ekspresowo wzrastają i silnie się zagęszczają. Wiele uroku maja również takie żywe ogrodzenia, które prowadza poprzez osłonięte katy parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina witek względnie kwiatami kreują przyciągające wzrok obrazy, zaś rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje iż nawet mały spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki które dominują w skwerze, oraz nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju same rosną, częstokroć również bujnie kwitną, ale wymagają także dużo miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie z plastiku zdołają być nadzwyczaj wysmukłe, jednakże należny je cyklicznie skracać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie ogrodzenie tworzy się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie kiełkuje,
•regularnie podcinany schludnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek tworzy niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią bajecznie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony ogrodu, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie z PCV stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Jeśli chcemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niesłychanie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów wyraźnie nie podkreśli linii trawy albo rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w przypadku potrzeby przesłania okoliczne domy i ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która ponadto daje orzeszki. Gdy pragniemy ażeby nasze roślinne ogrodzenie było niezmiernie strzeliste zaś zarazem cienkie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego względnie klonu. Należy pamiętać jednakże, że jak rośliny nas przerosną, ich obcinanie może być dosyć utrudnione.

Nic wyraźnie nie zaznaczy linii trawy lub kwietnika jak niskie żywe plot.

W cieniu, gdzie zarówno trawa, jak i kwiaty często nie mogą dobrze wzrastać w określonych miejscach, niskie drzewa zdołają utrzymać zielone zaplecze w ryzach ewentualnie zastawią gołe placki gleby. Dobrze ukształtowany niewielki żywopłot sam notabene wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone ploty Poznań nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę tylko ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w mrocznych kącikach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je zgrabne jabłuszka, jakie wolno przerobić na przetwory.

Niskie bądź duże roślinne ploty można uzyskać z drzew iglastych.

Niestety, rośliny z tej klasy są o wiele droższe niż rośliny liściaste. Z nich najlepiej akceptuje brak słońca cis pospolity. Przeważnie szeroko się rozrasta oraz należny go obcinać, jednakowoż jego metamorfozę Fastigiata Robusta jest dozwolone pościć pojedynczo.Powinien się ekspresowo dojrzewał natomiast uchowa filarowy zarys.

Jeśliby wasz zaułek jest nadzwyczaj zacieniony, należałoby aby żywy parkan rozświetlić kolorowymi kropkami. Niektóre z cienioznośnych modeli maja przemianie o złotawych albo tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwyczajny Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są najbardziej zgrabnego w słońcu, jednakowoż nawet w śladu korona drzewa pozostają wcale jasne, w pewnej mierze oświetlone promieniami.